Kasko

Günümüzde en çok başvurulan ve ihtiyaç duyulan sigortalardan bir tanesi hiç kuşkusuz kasko olarak adlandırılan kara taşıtları sigortasıdır. Araçların kaza, çalınma ve darp edilmesine yönelik hazırlanan kasko poliçeleri, aynı zamanda farklı ek teminatlar ile kapsamı genişletilerek daha da kullanışlı hale getirilebilinir. AXA Sigorta, müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmek için farklı poliçe tipleri sunar. Trafiğe çıktığınız andan itibaren yüzleşmek zorunda olduğunuz rizikolar dışında, aracınızın park halindeyken uğrayabileceği zararları da göz önünde bulundurarak hazırlanan paket poliçeler, maddi zararlarınızı maksimum ölçüde karşılamayı hedefler.

Kasko Nedir?

Kasko poliçeleri sıklıkla zorunlu trafik sigortası ile karıştırılır. Ancak her iki poliçe birbirinden farklı olmalarına rağmen birbirlerini tamamlayıcı özelliklere sahiptirler. Zorunlu trafik sigortası, kanun gereği mecburi olarak yapılır ve karşı tarafın maddi hasarlarını belirli bir ölçü dahilinde karşılar. Kasko sigortası ise mecburi değildir. Kasko poliçesi satın aldığınızda, aracınızın uğrayacağı hasarın bir kısmı ya da tamamı karşılanır. Poliçenizin kapsamı ve şartları hangi koşullarda, ne kadar tazminat ödeneceğini belirleyen kriterleri ortaya koyar. Türkiye'de en yaygın sigorta çeşitlerinden biri olan kara yolları motorlu taşıtlar zorunlu sigortası (trafik sigortası) bir sorumluluk sigortasıdır. Kasko ise aracınıza, sizin ya da 3. şahısların vermesi muhtemel zararları karşılayan, poliçe şartlarına uygun olarak ek hizmetler sunabilen bir riziko poliçesidir.

Kasko Sigortası Yaptırmak Zorunlu mudur?

Zorunlu trafik sigortasının aksine kasko poliçesi yaptırmak zorunlu değildir. Ancak günümüz koşullarına bakıldığında, trafikte olmak her an risk taşımak anlamına geldiği için birçok araç sahibi trafik sigortasının yanı sıra kasko poliçesi de satın almayı tercih eder. Kasko poliçeleri, zarar olasılığına karşı kendinizi maddi anlamda güvenceye alabileceğiniz hizmetleri kapsar. Bunlar arasında maddi hasarınızın tespiti ve ödemenin belirlenen oranlarda karşılanması dışında, yol yardımı, ambulans hizmetleri, orijinal yedek parça kullanılmamasından oluşan zararlar, yurt dışında meydana gelen hasar ve kayıpların karşılanması gibi pek çok hizmeti kapsayabilir. Trafik sigortası, sizin başkalarına vereceğiniz zararları karşılarken, kasko ise doğrudan sizin zararlarınızı karşılar.

Kasko Yaptırmak Neden Önemlidir?

Dünyada en çok kullanılan ulaşım şekli kara yolu taşımacılığıdır. Her gün trafiğe çıkan binlerce araç, ulaşımınız esnasında taşımak istemeyeceğiniz risklerin oluşmasına sebep olur. Trafikte araç kullanırken ne kadar dikkatli ve kurallara uygun hareket ederseniz edin, karşı taraftan gelen dikkatsiz bir sürücü kazaya sebebiyet verebilir. Sizin hiç suçunuz olmadığı halde başınıza gelen bu tip durumlarda kasko poliçeniz maddi hasarı karşıladığı gibi, hasarın karşı taraftan tazmin edilmesi gibi önemli bir külfeti de üzerinizden alır. Tüm bunların dışında kasko sigortalarının bir diğer avantajı ise çalınma, çalınmaya teşebbüs ve yanma gibi diğer durumlarda devreye girmesidir.

AXA Maximum Kasko Sigortası'nın Diğer Kasko Poliçelerinden Farkı Nedir?

AXA Maximum Kasko Sigortası, diğer kasko poliçelerinden farklı olarak birçok detayı kapsar. Bunlar aracınızın kaza yapması ve hasar alması durumunda ortaya çıkan rizikoların maddi olarak karşılanmasından çok daha fazlasıdır. Asistans hizmetleri ile fark yaratmayı hedefleyen AXA, Maximum kasko paketi ile vermeyi taahhüt ettiği hizmetlerin sınırını daha da artırarak sektöre yeni bir soluk kazandırmaktadır. Maximum sigorta poliçesi, Asistans hizmetlerinin dışında, sigortalı aracın tamirde olduğu süre boyunca muadili bir aracı sigortalının hizmetine sunar. Özellikle yedek parça bulunamaması yüzünden tamir süresi uzayan araçlarda büyük kolaylık sağlayan ikame araç uygulaması, Asistans hizmetleri ile birlikte Max Kasko sigortasının en güçlü özelliğidir.

AXA Maximum Kasko Sigortası'ndan Kimler Faydalanabilir?

Araç sahibi herkesin faydalanabileceği AXA Maximum Kasko Sigortası yaptırabilmek için bir aracınızın ve sürücü ehliyetinizin olması yeterlidir. Cezai ehliyeti olmayanları kapsamayan sigorta poliçesi, sadece yetişkin ve akıl sağlığı yerinde bireyleri kapsamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar özel statüde değerlendirildiği için acenteleri ile durumu ayrıca konuşmalıdırlar.

Maximum Kasko Sigortası Kapsamı Nedir?

Maximum sigorta poliçesinin kapsamı içerisinde bulunan hizmetler; çarpma ve çarpışma sonucu oluşan hasarların tazmini dışında çalınma, yangın, cam kırılması, doğal afetler ve hayvanların araca vereceği zararları kapsar. Diğer birçok kasko poliçesinden farklı olarak Maximum Sigorta kapsamında grev, lokavt, halk hareketleri ve terör teminatını da poliçeniz kapsamına aldırabilirsiniz. Ayrıca, sigara ve benzeri maddelerin teması ile oluşan yangınlar dışındaki zararlarınız da poliçeniz kapsamına eklenebilir. Bir kez AXA güvencesini Maximum poliçesi ile satın aldığınızda anahtar kaybı ek teminatından faydalanabilir, aracınızda oluşan küçük çaplı hasarları ise küçük onarım ek limiti ile poliçe kapsamına sokabilirsiniz. Aracınız hasar gördüğünde ise Asistans hizmetine başvurarak ikame araç hizmeti başta olmak üzere, seyahat ve mecburi konaklama giderlerinizi de sigorta kapsamında tazmin edebilirsiniz.

Maximum Kasko Sigortası Kapsamında Hangi Risklere Karşı Güvence Altına Alınırım?

Aracınızın başına gelebilecek en önemli olay büyük bir kaza geçirmeniz ya da çalınmasıdır. Yaptırdığınız sigorta poliçesi, satın aldığınız limitler dahilinde aracınızı her iki durum için güvence altına alarak, rizikonun oluşması halinde hasarınızı ve maddi zararlarınızı tazmin eder. Kaza ve çalınma olayları dışında trafikte seyir halinde olmadığınız zamanlarda da başınıza gelebilecek zararları kapsar. Poliçeniz doğal afet, yangın, cam kırılması, anahtar kaybı, kötü niyetli halk hareketleri ya da terör gibi durumlarda da sizi korur. Ayrıca yaralanma durumlarında ambulans hizmeti, kaza anında çekici servisi, hastaneye yatış gerektiğinde refakatçinin ulaştırılması ve konaklama masraflarını da poliçeniz kapsamına aldırabilirsiniz.

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz? Hangi Durumları Kapsamaz?

Kasko sigortanızın kapsamı aksi belirtilmemiş ise Türkiye Cumhuriyeti coğrafi sınırlarını kapsar. Sigorta poliçesinin kapsamı dışındaki coğrafi bölgelerde gerçekleşen rizikolar sigorta kapsamında değildir. Kasko için belirlenen limitleri aşan maddi hasarlar sigortalıya ödenmez. Örneğin 30.000 TL'lik bir sigorta poliçeniz var ise 40.000.000 TL'lik hasarınızın tamamını talep etmeniz mümkün değildir. Sigortalının, sigorta şirketinin ön onayı olmadan yaptığı masraflar ödenmez. Ayrıca aracı kullananın kasten kazaya karışması, kendini yaralamaya teşebbüs etmesi, otomobil yarışlarına katılması, aracın tipine uygun ehliyet sahibi olunmaması ve kaza nedeni ile oluşmayan arıza/onarımlar poliçe kapsamı dışında kalır.

Asistans Hizmetleri

Bir kez AXA Maximum Kasko sigortası kapsamına girdiğinizde 7/24 Asistans Hizmetlerinden de faydalanmaya başlarsınız. Aracınızın kaza yapması ya da arızalanması durumunda çekici ve yerinde tamir hizmeti ile başlayan destek, ambulans ve refakatçi doktor hizmeti ile devam eder. Araçta bulunan kişilerin transfer ve konaklamalarını da kapsayan ek teminatınız Asistans Hizmetlerinizin kapsamını daha da genişletir. Geniş seçenekli hizmetler, turistik bilgiler, yol durumu, döviz kurları, sağlık kuruluşları ile ilgili bilgiler ve özel organizasyonlara, otel, restoran, tiyatro ve sinema gibi kültürel aktivitelere rezervasyona kadar uzayıp gider. Genel olarak yol yardım hizmetleri, kişisel Asistans hizmetleri, bilgi ve organizasyon hizmetleri olarak sınıflandırılan Asistans hizmetleri, AXA Sigortalı olmanın en önemli ayrıcalıkları arasında yer alır. Siz de AXA'nın ayrıcalıklı dünyasına katılarak, AXA Maximum Sigorta'nın genişletişmiş kapsamından faydalanabilirsiniz.

AXA Garantili Servisler hizmet koşulları için tıklayınız.

Mobil Cam Değişimi hizmet koşulları için tıklayınız.

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ